Pracujesz czy gotujesz?:)

No dobra pracuję z domu hurra! Sama sobie szefem, robię co chcę, tylko jakoś ciągle w tym domu jest coś do zrobienia… a może jeszcze sobie coś podjem zanim się zabiorę do pracy, obejrzę wiadomości, chwilę poczytam…Cholera ale już późno a ja jeszcze nic konkretnego nie zrobiłam! Znacie to?:) Ja znam doskonale, dlatego wiem, że to wcale nie jest takie proste.

Mów „Nie” wszystkiemu co nie jest warte Twojego czasu.

Brak szefa z jednej strony jest super, bo sama zarządzasz sobą w czasie, decydujesz co najpierw zrobisz, a co potem, nikt Cię nie rozlicza itd. Z drugiej jednak strony dla wielu osób jest to naprawdę minus, bo nikt nie będzie sprawdzał postępów twojej pracy ani mobilizował Cię do działania. Sama musisz się zmobilizować, zmotywować, zdyscyplinować, bo od tego zależą wymierne efekty twojej pracy, czy coś zarobisz czy nie.

Przede wszystkim planowanie

Zaplanuj sobie czas , rozpisz najlepiej cały tydzień a potem dokładnie każdy dzień , ile czasu i które godziny przeznaczysz na pracę i co w tym czasie musisz zrobić. Ile czasu potrzebujesz na sprzątanie i inne obowiązki, podziel sobie najlepiej te czynności na dni tygodnia, np. w poniedziałek robię pranie, we wtorek sprzątam łazienkę, w środę składam pranie itd. Jeśli będziesz chciała codziennie sprzątać cały dom, a masz dzieci, to gwarantuję, że czasu na pracę Ci nie wystarczy. Podobnie z gotowaniem obiadu, gotuj np. co drugi dzień na dwa dni, a raz w tygodniu zjedzcie coś gotowego czy na mieście, żeby zaoszczędzić na czasie. Potrawy również staraj się dobierać jak najmniej czasochłonne, bo jeśli spędzisz pół dnia gotując, na nic innego nie starczy Ci czasu. Twój plan dnia powinien być jak najbardziej dokładny!

Checklista

Wieczorem podsumuj, odhacz na liście, czy wszystko udało Ci się zrobić. jeśli nie, nie biczuj się:) nikt nie jest doskonały, ja też często z czymś nie zdążę, bo np. za późno wstanę:) ale dzięki temu wiesz co poszło nie tak i co możesz poprawić.

Najpierw priorytety

Ustal co jest dla Ciebie priorytetem w danym dniu i niech te rzeczy będą na górze twojej listy. Najważniejsze aby zrobić to co najistotniejsze, nawet jeśli nie wyrobisz się ze wszystkim, bo np. coś niespodziewanego zakłóciło Twój plan. Życie jest życiem i nie da się czasem wszystkiego zaplanować, ale jeśli zrealizujesz najważniejsze pozycje z listy będziesz miała satysfakcję, że mimo niespodziewanych trudności dałaś radę ogarnąć najważniejsze sprawy.

Rozpraszacze

Staraj się w czasie kiedy np. zaplanowałaś pracę, nie robić innych rzeczy, czyli nie odrywać się co chwila od komputera, żeby np. zamieszać zupę. Wiem z autopsji, że obiad spalony a praca nie do końca zrobiona:) Skup się w danej godzinie tylko na tym co zaplanowałaś, pomoże Ci checklista, zrobiłaś odhacz i przejdź do kolejnej pozycji. Dzięki temu naprawdę zrobisz więcej niż myślisz.

Samodyscyplina

Kluczem do sukcesu jest samodyscyplina i wyrobienie w sobie nawyku. Staraj się być systematyczna w swojej pracy cokolwiek by to nie było. 2h dziennie każdego dnia przyniosą większy efekt niż 10h w jeden dzień:)

Nagradzaj się

Jeśli uda Ci się zrealizować swój plan dnia, wymyśl sobie jakąś nagrodę, pochwal się, bądź z siebie zadowolona, to bardzo ważne. Nie dręcz się, jeśli coś poszło niezgodnie z planem. To tylko plan, jutro spróbujesz od nowa:)

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close