Matka w sieci:)

Dziś o innej formie pracy, którą możemy wykonywać z domu, mianowicie o network marketingu. Krąży wokół niego wiele mitów i niejasności, dlatego postanowiłam go trochę odczarować i przybliżyć, bo jest to bardzo ciekawa alternatywa dla pracy na etacie i tradycyjnego biznesu. Jest to też świetna propozycja dla mam, dlatego coraz więcej kobiet się nim zajmuje, również w Polsce.

Co to takiego? Jakaś piramida czy co?:)

Network marketing, zwany też marketingiem sieciowym czy MLM, to nic innego jak wielopoziomowy model sprzedaży produktów. Zamiast kupować produkt w tradycyjnym sklepie, gdzie ok 70% jego ceny stanowią marże, kupujemy go bezpośrednio od producenta, zazwyczaj online rejestrując się z linka osoby, która nam ten produkt poleciła. W ten sposób osoba, która nam go poleciła dostaje prowizję za polecenie, a my kupujemy dla siebie produkt. Jeśli uznamy, że produkt jest fajny i też będziemy chcieli go polecić naszym znajomym, również dostaniemy prowizję za jego polecenie:) Jest to całkowicie legalne i nie ma nic wspólnego z piramidą finansową, w której to wpłacamy pieniądze, nie dostając w zamian żadnego produktu/usługi i namawiamy do wpłat kolejne osoby. W dodatku network marketing nie wymaga zakładania działalności gospodarczej dopóki nie osiągniemy znacznych przychodów z tego źródła, więc jest to dodatkowa korzyść.

Korzyści jest wiele

Poza wspomnianym przed chwilą przeze mnie brakiem konieczności zakładania działalności gospodarczej, plusów jest bardzo wiele. Po pierwsze sam organizujesz sobie czas pracy, pracujesz kiedy i ile możesz. Na początek może to być twoje dodatkowe zajęcie np. 2h dziennie. Nie masz szefa, a jedynie liderów, którzy pomogą Ci postawić pierwsze kroki i będą pomagać dopóki nie staniesz się samodzielny. Zwykle firmy tego typu oferują wiele bezpłatnych szkoleń, w tym duży nacisk kładą na rozwój osobisty, bo w końcu network marketing jest biznesem relacji. Dlatego też zdecydowanie więcej kobiet niż mężczyzn dobrze się w nim czuje, bo z natury lubimy sobie pogadać i polecać produkty:) Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o zarobki. Możesz zarabiać bardzo duże pieniądze, wszystko zależy od twojej pracy, zaangażowania i wytrwałości. Pracując na etacie ciężko nawet pomyśleć o podwyżce, podczas gdy w network marketingu z miesiąca na miesiąc możesz podwajać swoje dochody.

Nie od razu Rzym zbudowano:)

Oczywiście nie można zakładać, że zaczynając w networku bez żadnego doświadczenia, zarobisz od razu duże pieniądze, przygotuj się raczej na kilkaset złotych miesięcznie, a na większe pieniądze może będziesz musiał poczekać pół roku, może rok albo dwa. U mnie było to kilka miesięcy, ale wszystko zależy od twojego zaangażowania i planu wynagrodzeń danej firmy. Każdy network wymaga czasu, wytrwałości i konsekwencji. Jednak z całą pewnością jest tego warty. Możesz z z czasem zarabiać ogromne kwoty, jakich nigdy nie uzyskasz z pracy na etacie.

Najważniejszy jest produkt

Skoro mamy coś polecać musimy być do tego absolutnie przekonani. Na rynku jest wiele firm działających w ten sposób, na początku musimy się zastanowić co jest nam bliższe np. kosmetyki, suplementy czy inne produkty i czy spełniają one nasze oczekiwania. Ja zdecydowałam się na współpracę z firmą, która ma bardzo różnorodny asortyment, ale jego wspólnym mianownikiem jest natura:) Produkty na bazie naturalnych składników, środki czystości, kosmetyki, olejki eteryczne, suplementy, które nie zawierają szkodliwych substancji i są bezpieczne dla dzieci. Mając trójkę dzieci akurat był to dla mnie ważny argument, a dla ciebie może coś innego będzie najważniejszym kryterium wyboru firmy.

fot. wspólne sprzątanie:)

Cena nie może odstraszać

Wiele firm proponuje bardzo dobre jakościowe produkty, jednak cena jest zaporowa dla przeciętnego Kowalskiego. Polska nie jest krajem bogaczy i jest to również ważne kryterium decydując się na współpracę z daną firmą. Czy znajdę chętne osoby, które zapłacą taką cenę za produkt? I czy sama będę mogła co miesiąc wydać taką kwotę na zakupy? Bo w zdecydowanej większości sami jako marketerzy jesteśmy objęci programem comiesięcznych zakupów. U mnie jest to miesięczny koszt ok 300 zł, kupuję za to środki czystości do domu czyli np. płyny do prania, żele pod prysznic, szampony, pasty do zębów, środki do sprzątania, suplementy. Dla naszej pięcioosobowej rodziny nie jest to więcej niż gdybym wydała w sieciówkach, w dodatku tam jakość nie powala:) jednak dla wielu osób i tak będzie to za duży wydatek w miesięcznym budżecie.

Plan marketingowy

Ważny jest również plan marketingowy, a firmy bardzo różnią się pod tym względem od siebie. Radzę przeczytać go dobrze i zrozumieć, zanim zdecydujesz się na współpracę. Twoja osoba wprowadzając, lider, powinna umieć wszystko Ci wyjaśnić i rozrysować twoją ścieżkę kariery, jak szybko jesteś w stanie pracując x godzin w tygodniu dojść do x kwoty po x czasie. Tak żebyś wiedział czego możesz się spodziewać, jakie warunki musisz spełnić itd. Najczęstszym błędem niestety początkujących osób jest brak wiedzy w tym temacie, przez co nie osiągają zamierzonych celów. Jeśli Twój przyszły lider też jest świeży w temacie, pójdź z pytaniami wyżej do jego lidera, aby wszystko było dla Ciebie jasne zanim zdecydujesz się na współpracę. Zaoszczędzi Ci to mnóstwa czasu i frustracji.

Online czy offline?

Możesz pozyskiwać klientów i partnerów biznesowych na oba sposoby, od Ciebie zależy co jest dla ciebie bardziej wygodne. Ja zdecydowanie wolę działać online, zaoszczędza mi to mnóstwa czasu, szukam osób do biznesu i klientów głównie przez fb. Jest to wygodne, zwłaszcza jak się ma małe dzieci, bo nie zawsze można pojechać na spotkanie. Niezależnie od tego jaką formę wybierzesz ważne, abyś miał się od kogo uczyć. Jeśli twój lider pracuje offline nie nauczy Cię działania online i na odwrót. Dla mnie było to akurat ważne, bo nie nastawiałam się na pracę w terenie a przed komputerem, więc szukałam zespołu osób, które mnie tego nauczą i zdecydowanie bardziej wolę szkolenia online, ale jest to bardzo indywidualna sprawa.

Mam nadzieję, że chociaż trochę zainteresowałam Cię tematem i w nieco już inny sposób będziesz myśleć o networku:) W Polsce ciągle jeszcze jest mała świadomość tematu i panuje mylne przekonanie, że trzeba kogoś „wciągać” jak do sekty:) albo biegać po domach z produktami from door to door. Na szczęście powoli się to zmienia i coraz więcej osób szuka w ten sposób swojej drogi do niezależności czasowej i finansowej.Wszystkim, którzy o tym marzą życzę wytrwałości i sukcesów!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close