Dzieci nasza duma, ale ich życie:)

Sama jestem rodzicem i wiem jakie to czasem trudne popatrzeć na dziecko nie przez pryzmat swoich pragnień, lecz jako na odrębną jednostkę. Zaakceptować jego wybory i to, że sam będzie pisać scenariusz swojego życia. Mimo, że moje dzieci są jeszcze małe, to przecież mają już swoje zdanie i czasem bardzo kategorycznie wiedzą czego chcą☺Staram się to szanować, choć czasem serce boli i chciałabym dla nich inaczej, ale nie mam prawa. Mogę wspierać i podpowiadać, jeśli tego potrzebują, ale nie narzucę im zainteresowań, nie wybiorę zawodu, życia za nich nie przeżyję.

Ucz się na moich błędach

Rodzice często chcą ustrzec swoje dzieci przed popełnieniem błędów podobnych do swoich, ale czy to jest możliwe? Moim zdaniem nie. Dzieci i tak nie słuchają i same muszą się uczyć na swoich błędach, nie rodziców, tylko swoich. Bez popełniania błędów nie ma nauki, rozwoju, budowania własnej tożsamości. Trzeba niestety pozwolić dzieciom na popełnianie błędów, bez tego nigdy nie dorosną:)

Zmarnuje talent

Czasem żal patrzeć jak dziecko ma talent w jakimś kierunku, ale nie chce go rozwijać, jednak nic na siłę. Moja córka ładnie tańczy, ma do tego dryg, uwielbia robić występy na wszelkich rodzinnych imprezach. Chodziła na zajęcia taneczne, ale się zbuntowała, ona już nie chce i koniec. Argumenty? Za dużo rozciągania, za bardzo męczące lekcje, nie ma tam koleżanki itd. Mimo moich zachęt nie chciała już chodzić na zajęcia, było mi żal ją wypisać, no ale przecież jej nie każę, nie zawiozę wbrew jej woli i nie zmuszę do tańca. A słyszę od mojej mamy „nie pozwól, żeby zmarnowała talent” no ale co mam zrobić?! Jak sama nie będzie chciała, to nic z tego nie będzie. Może za jakiś czas dojrzeje i podejdzie do tematu na poważnie, a jak nie to nie. To, że lubi tańczyć, nie oznacza, że ma z tym wiązać swoją zawodową przyszłość! Ma przecież 8 lat☺ Chce teraz chodzić na akrobatykę, dobrze, niech spróbuje, może to będzie to. Dajmy dzieciom eksplorować i poznawać nowe rzeczy, może się okazać, że mają talent w zupełnie czymś innym:)

Ze słonia nie zrobisz baletnicy:)

Czasem jest tak, że dziecko zupełnie nie ma talentu w danej dziedzinie, ale to rodzic podsyca tą chęć uczestnictwa w zajęciach, wykupuje dodatkowe lekcje, żeby dziecko było jak najlepsze. Rodzic ma wizję… tylko, że dziecko za nią nie nadąża i nigdy nie będzie wybitne w danej dyscyplinie. W każdej dziedzinie potrzebne są predyspozycje i chociaż odrobina talentu, reszta to oczywiście ciężka praca, ale bez tej odrobiny talentu ciężka praca nie wystarczy. Rodzicom często brakuje trzeźwej oceny zdolności swojego dziecka. Najgorsze, że to dziecko przypłaci frustracją, bo nigdy nie spełni oczekiwań rodzica.

Ty już miałeś swoje szanse

Czasem dzieje się tak dlatego, że rodzice sami nie osiągnęli sukcesu w danej dziedzinie i chcą, czasem zupełnie nieświadomie, aby dziecko im to wynagrodziło swoim sukcesem. Trzeba sobie uświadomić, że dziecko nie jest nami i niczego nie musi nam wynagradzać. My już mieliśmy swoje szanse na np. kariery sportowe, wokalne, teraz dajmy naszym dzieciom szansę na realizację własnych projektów:)

Kim będzie, gdy dorośnie?

Na pewno człowiekiem:) Najważniejsze, żeby było sobą i było szczęśliwe, reszta ma o wiele mniejsze znaczenie. Oczywiście każdy rodzic by chciał, aby jego dziecko miało jakiś prestiżowy zawód i było w życiu ustawione:) Może się jednak okazać, że dziecko wybierze zupełnie nieopłacalne zajęcie, ale będzie się w tym spełniać. Trzeba oczywiście dziecku tłumaczyć, pokazywać możliwości i konsekwencje swoich wyborów, zachęcać do nauki, ale jeśli jest humanistą czy ma duszę artysty, nie mówmy mu, żeby poszło na kierunki ścisłe, bo to w przyszłości będzie bardziej opłacalne. Nie da się kogoś przeprogramować, wiem coś o tym na własnym przykładzie☺ I sama tego swoim dzieciom nie zrobię. Całe życie przed nimi, ich życie, my już swoje mieliśmy przed sobą:) nie zapominajmy o tym.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close